Poslovna ekonomija 180 ECTS

Nastavni plan i program

TROGODIŠNJI STUDIJ

Visoka škola za primijenjene i pravne poslove Banja Luka uvela je u svoje redovno visokoškolsko obrazovanje trogodišnji studijski program – POSLOVNA EKONOMIJA (180 ECTS) sa smjerovima: Javna uprava, Međunarodno poslovanje i diplomatija i Opšta poslovna ekonomija.

Ovaj studijski program osposobljava buduće diplomirane ekonomiste za tržišnu privredu, gdje je znanje najvažniji poslovni resurs. Studijski program Poslovna ekonomija (180 ECTS) ima niz definisanih ciljeva koji vode formiranju dobro obučenih ekonomista, koji imaju neophodna teorijska i bogata praktična znanja i vještine za obavljanje svoje profesije.

Svršeni studenti studijskog programa Poslovna ekonomija (180 ECTS) su opredijeljeni za permanentno usavršavanje, a sposobni su da po prijemu na radno mjesto mogu efikasno, brzo i pouzdano da prihvate odgovornost za povjereni posao, da na poslu samostalno, ili u timu, daju svoj puni stručni doprinos prosperitetu u radnom okruženju i društvu u cjelini.

Svršeni student studijskog programa Poslovna ekonomija (180 ECTS) na Visokoj školi za primijenjene i pravne nauke Banja Luka stiče zvanje – DIPLOMIRANI EKONOMISTA sa 180 ECTS iz odgovarajuće oblasti zavisno od izabranog studijskog smjera. Odgovarajući međunarodni naziv za ovo zvanje je – BACHELOR OF ECONOMIST.

Nastavni plan i program za prvi ciklus studija utemeljen je na Zakonu o visokom obrazovanju (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 85, 31. 08. 2006.), Izmjenama Zakona o visokom obrazovanju (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 30, 20. 04. 2007.) i Principima Bolonjske deklaracije.

Opšti uslovi za upis trogodišnjeg studijskog programa Poslovna ekonomija (180 ECTS) su propisani Zakonom i Statutom Visoke škole za primijenjene i pravne poslove Banja Luka, te zahtijevaju četvorogodišnje srednje obrazovanje i pristupanje kvalifikacionom ispitu za upis na prvu godinu studija.

Pošto shodno odredbama Statuta studenti imaju pravo da jednom u toku studija promijene studijsku grupu, odosno studijski program, uslovi za upis studijskog programa na trećoj godini su položeni svi ispiti iz prethodne godine i poklapanje najmanje 50 odsto izbornih predmeta za odgovarajući studijski program.

Ovim studijskim programom se definišu uslovi za ulazak na studij, izlazak sa studija, prelazak na drugi studijski program:

NASTAVNI PREDMETI ZA PRVU GODINU

Prvi semestar